Všetci sme v tom spoločne

FK Kozmos vyjadruje hlbokú sústrasť rodinám, kamarátkam a kamarátom obetí, ktorých život vyhasol po teroristickom útoku pred Teplárňou.

Je nám veľmi ľúto, ako ľahko a pohodlne sa našou spoločnosťou šírí nenávisť voči sexuálnym menšinám. Už to nie sú iba vtipy a urážky, ale aj sugestívne reči o domnelej skaze a hrozbe. Už ich nerozpráva iba nejaká okrajová spodina, ale politickí a cirkevní predstavitelia.

Hnevá nás, že zo zatiaľ zistených a dostupných motívov páchateľa tohto otrasného zločinu presakuje ten istý tupý neonacizmus, s ktorým v našich subkultúrach bojujeme od 90. rokov 20. storočia. Namiesto toho, aby sme túto ideológiu ako spoločnosť porazili, dospela do harmónie a súznenia s tým, čo na Slovensku bežne zaznieva v parlamente, kostoloch a domácnostiach.

Na našich zápasoch vždy veje dúhová vlajka. Vedľa nej spievame, bubnujeme a povzbudzujeme Kozmos nielen vtedy, keď hrá doma – nosíme ju aj na zápasy vonku. Na slovenských dedinských ihriskách šiestej ligy si za to občas vyslúžime reakcie, ktoré ilustrujú nevyspelosť Slovenska v oblasti tolerancie k inakosti.

Ako futbalová komunita, aj zvlášť ako jednotlivci, budeme ďalej pokračovať v našej snahe šíriť toleranciu a slušnosť. Cez spoločnú vášeň, ktorou je futbal, budeme ďalej ukazovať ľuďom mimo našej bubliny, že homofóbia a nenávisť sú svinstvá, ktoré škodia nám všetkým.

K tomu vyzývame aj všetkých ľudí, ktorí majú moc a vplyv a vedia dosiahnuť to isté cez svoje svety: politiku, náboženstvo, vzdelávanie mládeže či prácu s komunitami. V mene pamiatky Juraja a Matúša, ktorí zomreli pred Teplárňou na Zámockej, venujte všetko svoje úsilie tomu, aby sa včerajšia tragédia už nikdy nezopakovala.